Hea külaline!
 
Kui Te käisite "Tärkava koorihelilooja programmi" galakontserdil või hoidsite programmil kuidagi muudmoodi silma/kõrva peal, siis olete väga oodatud omi mõtteid jagama! Täitke aga julgesti lehe paremas servas olevad lahtrid. Kui Teil on küsimusi, võtke palun ühendust sahtlistsaali@gmail.com.

 


"Kontsert oli väga kift ja huvilisi jagus EMIK infolauda tõesti hulgi, jäime rahule. Korraldus oli kõrgel tasemel, osalesin ka telefonihääletuses."

(M. Valkonen, helilooja, Eesti Muusika Infokeskus)


"Peab ütlema, et te korraldasite väga põneva ürituse. See võiks nüüd igal aastal korduda... Päriselt ka võiks."

(P. Perens, dirigent)


Minu meelest oli see ülimalt tore algatus, sest vahel on tõesti raske oma teoseid sahtlist päevavalgele välja tuua. Korralduse poole pealt arvan, et see oli väga hea: kõik toimis nagu õlitatud masinavärk, info liikus väga hästi ja erinevaid kanaleid pidi. Kontsert ise oli ka väga ilus ja stiilselt korraldatud. Üks asi, mis oleks võinud olla teisiti, on minu meelest see, et heliloojad said osaleda ainult ühes proovis. Mina osalesin kaks nädalat enne esitust ja mulle tundus, et seda oli vähe. Aga igal juhul, aitäh kõigile asjaosalistele!

(V. Grahv, tärkav helilooja)


Suur tänu kogu tärkavale tiimile! Juba idee ainuüksi selline sündmus ellu viia oli suurepärane. Te andsite meile imelise võimaluse oma loomingut "elusana" kuulda. Tõenäoliselt jääbki see paljudele ainsaks korraks, aga kindlasti andis nii mõnelegi tõuke ja julguse veelgi katsetada. Ja kogu selle perioodi vältel imetlesin ma väga kogu korralduslikku poolt! Info oli alati piisavalt vara teada ja selge ja mõistetav. Ja väga tore, et olite kogu teema läbi mõelnud - kõik sündmused ja teemad toetasid iga pidi noori loojaid ja nende loomingut - ja kaasanud ka EMIKu ja lõite seeläbi võimaluse edasiminekuks. Sahtlist saali ei olnud mitte lõpp vaid algus! :) Äärmiselt põnev oli ka proovis osaleda ja püüda seletada, mis seal noodis siis kirjas on. Kogu muusika tekkismise protsess on ka minu igapäevane töö, aga püüda oma peas toimuvat kellelegi teisele seletada, oli äärmiselt põnev! Nüüd tahaks aja tagasi keerata, sest nii palju jäi ütlemata. :D Muusika ja kõik sellega seonduv oli muidugi esmatähtis, aga tahan eraldi välja tuua ka tasside idee. Muusika on miski, mis tekib üheks ajahetkeks ja on alati koori, dirigendi ja publiku sümbioos ja isegi siis, kui see hetk salvestada, ei ole see hiljem kuulates enam kunagi samasugune. Tassi näol on see hetk aga füüsilise kuju saanud, reaalselt tuntava ja olemasolevana. :)
(L. Rahusoo, tärkav helilooja)

Suur, suur tänu veelkord kõige eest! See asi millega Te ühiselt kõik hakkama saite oli kirjeldamatult vägev.

Ma olen kindel, et selle ürituse mõjud kestavad veel kaua. Oma tohutus töös, hooles ja armastuses olete Te vaieldamatult eeskujuks väga paljudele teistele. Seda kui palju toredat olete Te kõik külvanud on mul veel kuidagi raske oma peas aduda. :) Ei oskagi esialgu midagi rohkemat lisada, kui põhilise asja mida tahtsingi öelda: AITÄH!!!

(I. Rohuväli, tärkav helilooja)


Ma arvan, et selline üritus innustab noori heliloojaid jätkama oma otsinguid ja see on hindamatu väärtus, milles on peidus midagi, mida ei saa enam sõnadega seletada.

Kui lähemalt kontserdist ja seal kõlavast muusikast rääkida, siis see tõi esile väga palju mõtteid ja tundeid. Eestis mõnda aega domineerima jäänud heliloomingumaastikul on märgata teatud peavoolusid. Esiteks on olemas selline avangardistlik, eksperimentaalne joon, mis on kõvasti mõjutatud lääne euroopa akadeemiates tegutsevate heliloojate poolt. Sellele on hiljuti väga tugevalt vastandanud hoopis lüürilisem koolkond, kuhu paiknesid üsna selgesti laupäeval kõlanud heliloojad.

Minu kogemus on see, et lüürikat on iseenesest üsna lihtne kirja panna, aga see, et sellest kumaks läbi midagi värsket ja tähendusrikast, on juba palju müstilisem ning on juba vägagi subjektiivne.

Ma olen vaikselt hakanud järeldama, et see, mis on oma ajastul väga populaarne sageli ei pruugi kõnetada järgmisi põlvkondi. Seda tõestavad sellised heliloojad nagu Schubert, Bach, Bruckner. Et no ma olen hakanud märkama teatud nii-öelda populismi, mis võib mõjuda kohati odavalt. Olen seda meelt, et tuleb kõvasti vaeva näha teoste sünnitamisel...tuleb mõnikord olla valmis selleks, et keegi seda veel ei mõista. Tuleb olla julge ja aus, läbikukkumisteks valmis. Heliloomingus oled sa üksi ja keegi ei saa kõige olulisemates küsimustes sulle vastuse anda. Isegi teised heliloojad, oma parimad sõbrad, ei pruugi sind sel hetkel mõista. Helilooming on minu jaoks eelkõige tõeotsing ja see on ja jääb väga raskeks ja müstiliseks väljakutseks. 

Igal juhul hindan seda programmi väga!

(helilooja)


Olen kõiki 3 koori kuulamas käinud erinevates ruumides ja erinevas kooskõlas ja see kontsert (ning eriti viimane lugu) andis kooride koos laulmisele ja koostööle uue mõõtme. Näha põhiliselt noori heliloojaid astumas publiku ette ja saamas tunnustust, tekitas mõnusa rahuloleva ja kindla tunde, et koorimuusika maastikul käib vilgas töö ka alles tuntust koguma hakkavate loojate poolt. Rõhutan, et viimane lugu oli tõeliselt haarav ja olulise tähtsusega lõppu kuulutav esitus.

See uus publikut kohati (heas mõttes) naerutav kontserdi vorm, mis meenutas lausa Eurovisiooni, andis võimaluse aktiivselt kaasa mõelda ja mitte jääda ainult istudes muusikat nautima. Hinnata teoseid ja esitusi oli alguses ootamatu ülesanne, kuid sundis mõtlema lugude ja lauljate esituse taga oleva töö detailidele. Et seda korralikult teha, tegin märkmeid. Suureks abiks olid ka meenutusklipid. Esimest korda kohtasin koorikontserdil sellist nähtust nagu meenutusklipp, ja veel mitte video vahendusel, vaid otse-esituses. Väga vahva ponnistus kooride poolt aitamaks publikul mõtteid koguda.

Tahan kiita õhtujuhte, sest nende muhedus ja enesekindlus, mitte nii tavapärasel tööpostil, tekitasid eheda kuvandi kogu korraldusele. Kui üldse midagi kontserdi korraldusliku poole pealt oleks võinud teisiti minna, siis ERM’i asemel, mille ruumid kipuvad heli pigem ära peitma kui kuulajateni kandma, oleks võinud kontsert toimuda mõnes töökindlamas kohas.

Kokkuvõttes võib öelda aga, et sellisel kujul kontserdist tahan veelgi osa saada. Uudne, haarav ja elamusi pakkuv!

(Kai, koorimuusikahuviline)

Jätke oma tagasiside: